„Sveika mityba“ Pylimų vaikų lopšelyje-darželyje.

„Sveika mityba“ Pylimų vaikų lopšelyje-darželyje.

2023 12 11

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) mitybai skiria ypatingą dėmesį – geresnė (sveikesnė) mityba yra stipresnės imuninės sistemos, mažesnio ligų paplitimo ir geresnės visų amžiaus grupių žmonių sveikatos pagrindas. Sveiki vaikai geriau mokosi, sveiki žmonės yra stipresni, produktyvesni, pajėgesni realizuoti savo galimybes.

Vaikų mitybos įpročiai kelia vis didesnį susirūpinimą sveikatos specialistams, kadangi vis daugiau vaikų susiduria su netinkamos mitybos problemomis, todėl labai svarbu nuo vaikystės juos pratinti prie kasdienio cikliško mitybos režimo ir gebėjimo atsirinkti, kurie maisto produktai yra naudingi augančiam organizmui, o kurie yra menkaverčiai, sutrikdantys augimą ir vystymąsi.

Sveikos mitybos ypatumus geriausiai iliustruoja sveikos mitybos piramidė. Šios piramidės specifika grindžiama pagrindiniu sveikos mitybos principu – įvairove. Todėl labai svarbu, jog kasdienį vaiko maisto racioną sudarytų kuo įvairesni ir skirtingų rūšių maisto produktai.

Spalio mėn. Pylimų vaikų lopšelio-darželio ugdytiniai  per įvairias edukacines veiklas mokėsi sveikos mitybos pradmenų. Pamokėlių „Grūdai – maisto piramidės pagrindas“, „Maistas – mūsų energija”, „Ką renkiesi valgyti?“ metu ugdytiniams buvo pristatyta maisto pasirinkimo piramidė ir mokoma atsakingai rinktis patiekalus, daržoves ir vaisius į savo mitybos lėkštelę (naudotos Vievio lopšelio-darželio ugdymui skirtos priemonės, įgytos visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projekto lėšomis). Su grupės pedagoge Rita Maknevičiene vaikai žaidė pažintinį mokomąjį žaidimą „Daržovė ar vaisius”, žiūrėdami  edukacinį filmuką Sveika mityba vaikams” sužinojo apie tinkamą-netinkamą maistą, vandens ir mineralinių medžiagų reikšmę organizmui, vitaminų svarbą sveikatai. Įgytas žinias įtvirtino atlikdami praktines užduotis.

Tinkami mitybos įpročiai vaikystėje, kai organizmas sparčiai vystosi, yra vienas svarbiausių  veiksnių, lemiančių sveikatą. Pasaulio sveikatos organizacija akcentuoja, kad sveika mityba prasideda dar iki gimimo, tad būtina puoselėti sveikos mitybos įpročius šeimose.

Violeta Kerševičienė, visuomenės sveikatos specialistė