Mokinių sveiko gyvenimo būdo ugdymas Vievio gimnazijoje

Mokinių sveiko gyvenimo būdo ugdymas Vievio gimnazijoje

2025 06 27

Pastaruoju metu pastebimas vaikų bei jaunimo nepakankamas fizinis aktyvumas, ypač tuo pasižymi merginos. Labiausiai fizinis aktyvumas mažėja tarp 13–18 metų amžiaus paauglių, o pagrindinė priežastis – pakitęs požiūris į fizinį aktyvumą. Tad fizinis pasyvumas tampa vaikų sveikatos rizikos veiksniu, todėl svarbu motyvuoti mokinius ir skatinti mankštintis vaikų pomėgius ir poreikius atitinkančiomis priemonėmis.
Atlikus tyrimą, išryškėjo, kad Vievio gimnazijos mokiniai, sutinkantys, jog pomėgis aktyviai leisti laisvalaikį jiems patinka, norėtų daugiau žaisti įvairių aktyvių žaidimų. Fizinio ugdymo pamokų metu mokiniai norėtų užsiimti jiems priimtina fizine veikla, pageidauja įdiegti naujovių, įdomių sporto žaidimų, lavinančių naujus įgūdžius ir potyrius. „Pasaulinis aktyvių ir sveikų vaikų aljansas“ (The Active Healthy Kids Global Alliance) pasaulio šalių „Ataskaitos kortelėje“ parengė išvadas: laisvė žaisti ir laisvė keliauti, labiau nei išplėtota infrastruktūra, skatina didesnį fizinį aktyvumą. Todėl svarbu skatinti mokinių fizinį aktyvumą per jiems priimtinas veiklas. Motyvacija yra vienas svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos mokinių fizinio aktyvumo ugdymuisi. Taip pat fiziniam aktyvumui svarbi ir mokinių mityba, turinti atitikti organizmo fiziologinius poreikius ir paremta sveikos mitybos rekomendacijomis. Mityba turi būti ne tik sveika, bet ir sveikatinanti, nukreipta ne tik sveikatos išsaugojimui, bet ir jos įtvirtinimui, stiprinimui vaikystės ir paauglystės laikotarpiu.
Vievio gimnazijoje įgyvendinamas projektas „Mokinių sveiko gyvenimo būdo vertybių ugdymas“. Projekto autorė – visuomenės sveikatos specialistė Violeta Kerševičienė. Tikslai – padėti mokiniams išsaugoti ir stiprinti sveikatą, nukreipiant aktyvų gyvenimo būdą ir mitybos įpročius sveikatos įtvirtinimui vaikystės ir paauglystės laikotarpiu; skatinti mokinių fizinį aktyvumą, žaidžiant vaikų pomėgius atitinkančius judrius žaidimus bei formuoti sveikatai palankios mitybos įpročius, atsižvelgiant į mokinių poreikius. Aktyvūs žaidimai ne tik lavina pusiausvyrą, koordinaciją bei stiprina visas raumenų grupes, tačiau ir yra tinkama priemonė žvalumui, nuotaikai gerinti, bendruomeniškumui stiprinti ir draugystei ugdyti. Taip pat svarbu išsaugoti ir stiprinti mokinių sveikatą gyvybiškai būtinomis jų augantiems organizmams maistinėmis medžiagomis. Projekto priemonės bus naudojamos ugdymo metu bei atneš visapusišką naudą mokinių sveikatos išsaugojimui, stiprinimui, sveiko ir aktyvaus gyvenimo būdo įtvirtinimui. Suformuos teigiamą požiūrį į aktyvaus gyvenimo būdo vertybes bei sveikatai palankios mitybos įpročius. Privalu kurti palankias fizinį aktyvumą skatinančias sąlygas, įprasminti fizinį aktyvumą kaip vertybę, akcentuojant sveiko gyvenimo būdo prasmingumą.

Violeta Kerševičienė, visuomenės sveikatos specialistė