Ligų prevencija

Ligų prevencija

2023 04 28

Svarbu ne tik turėti galimybę gydytis, bet ir nesusirgti. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad tam tikro amžiaus žmonėms išauga grėsmė susirgti kai kuriomis kritinėmis ligomis, tokiomis kaip vėžys. Tačiau sunkių ligos padarinių galima išvengti anksti nustačius riziką susirgti ar ligą diagnozavus pradinės stadijos. Todėl ankstyvajai diagnostikai skirtos penkios ligų prevencijos programos, iš kurių trys – tiek vyresnio ikipensinio, tiek senatvės pensijos amžiaus žmonėms.

Dėl krūties vėžio kas 2 metus gali ir turėtų tikrintis 50–69 m. (imtinai) moterys, kas 2 ar 5 metus dėl prostatos vėžio – 50–69 m. (imtinai) vyrai (nuo 45 m., jei šia liga sirgo tėvas ar broliai), kas 2 metus dėl storosios žarnos vėžio – 50–74 m. (imtinai) vyrai ir moterys. Norint nemokamai pasitikrinti pagal programas, reikia kreiptis į šeimos gydytoją.

Ligonių kasų preliminariais duomenimis, iš gyventojų, pernai pasitikrinusių pagal šias programas, beveik pusė  buvo vyresni nei 60 metų žmonės.  

J. Grigarienė taip pat primena, kad kartą per metus suaugusiems pacientams profilaktiškai gydytojas turi pamatuoti kraujo spaudimą, svorį, ūgį, skirti elektrokardiogramą, nustatyti cholesterolio kiekį kraujyje, atlikti burnos apžiūrą, moterims – krūtų apžiūrą ir apčiuopą, kt. Vyresniems kaip 65 metų žmonėms papildomai kasmet profilaktiškai turi būti atlikta regėjimo aštrumo patikra ir bendras šlapimo tyrimas, ištirtas gliukozės kiekis kraujyje, o jaunesniems tai atliekama kas 2 metus. Gydytojui nustačius kitų paslaugų poreikį, apdraustiesiems jos irgi turi būti suteiktos be papildomų priemokų.