Elektrėnų jaunimas sveikiau

Elektrėnų jaunimas sveikiau

2023 05 31

Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, įgyvendindamas projektą “Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas ir psichikos sveikatos gerinimas” balandžio ir gegužės mėnesiais, mūsų savivaldybės ugdymo įstaigose suorganizavo prevencines paskaitas, skirtas jaunimo sveikatos mokymui ir gerinimui. Paskaitos vyko pasitelkiant net tris skirtingus savo sričių profesionalus – į mokyklas atvyko ir savo patirtimi dalijosi lektoriai Darius Joneikis, Artiomas Šabajevas bei Rugilė Butkevičiūtė.

Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje ir Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijoje vyko prevencinės lektoriaus Dariaus Joneikio paskaitos apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo pavojų. Lektorius – buvęs pareigūnas, o baigęs darbą kriminalinėje tarnyboje keliauja po visą Lietuvą ir pasitelkdamas vaizdines priemones, elektroninių cigarečių detektorius bei visas savo sukauptas parodomąsias medžiagas pasakoja ir dalijasi savo ilgamete patirtimi apie elektronines cigaretes, jų žalą sveikatai ir psichoaktyvių medžiagų pavojų. Jo paskaitą išklausę mokiniai sužinojo, kokia nenuspėjama, kenksminga, o neretai ir pavojinga gyvybei yra elektroninių cigarečių skysčių sudėtis.

                      Semeliškių gimnazijoje, Kietaviškių progimnazijoje, VšĮ „Elektrėnų profesinio mokymo centre“ bei Elektrėnų “Ąžuolyno” progimnazijoje svečiavosi lektorius Artiomas Šabajevas, kuris priklauso Lietuvos antsvorio ir nutukimo prevencijos asociacijai “Lobesity”. Jis originaliai, išmaniai ir dėmesį prikaustančiai pristatė antsvorio bei nutukimo prevenciją moksleiviams. Jie sužinojo, kiek cukraus turi įvairūs kasdien vartojami produktai, kodėl reikia sumažinti pridėtinio cukraus vartojimą ir kodėl mūsų smegenys reikalauja ir nori „nesveikų“ užkandžių, gėrimų, užuot renkantis naudingus ir reikalingus augančiam ir besimokančiam organizmui produktus. Nesubalansuota moksleivių mityba, laisvalaikis leidžiamas prie kompiuterių ekranų didina pavojingų širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, cukrinio diabeto, virškinimo sistemos ligų bei vėžio išsivystymą, o tai vis didėjanti su antsvorio ir nutukimo nekontroliavimu siejama sveikatos sutrikimų dalis tarp jaunimo.

Lektorė Rugilė Butkevičiūtė pristatė lytinio ugdymo paskaitas Elektrėnų “Versmės” gimnazijoje ir VšĮ „Elektrėnų profesinio mokymo centre“. Mokiniams buvo pasakojama apie lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo prevenciją. R. Butkevičiūtė – VšĮ „Ribologija“ įkūrėja, smurto lyties pagrindu ir lyčių lygybės ekspertė. Kalbėdama apie santykius, Rugilė moko apie ribas ir kaip svarbu išmokti pasakyti „Ne“. 2022 m. ji buvo apdovanota Nacionaliniu lygybės ir įvairovės apdovanojimu už smurto lyties pagrindu prevenciją tarp jaunimo.

                             Džiaugiamės, jog tokia gausybė žymių lektorių atvyko į mūsų mokyklas ir tiek daug moksleivių išklausė paskaitas su sveikatos gerinimu susijusiomis temomis. Juk, kaip sakė Sokratas – „Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas – niekas“.

Parengė Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro kolektyvas