Dantų protezavimas senjorams

Dantų protezavimas senjorams

2023 04 28

Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams, neatsižvelgiant į jų amžių, Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamos medicinos paslaugos, jei dėl jų kreipiamasi į gydymo įstaigas, sudariusias sutartis su ligonių kasomis, o pas gydytoją specialistą ar atlikti tyrimų vykstama turint siuntimą. Vis dėlto mūsų šalyje senjorams, kurie sudaro 30 proc. visų gyventojų, suteikta galimybė gauti didesnį nemokamų paslaugų paketą, nei kitų amžiaus grupių žmonėms.

Dantų protezavimas

Senatvės pensijos amžiaus žmonėms, kaip ir kelioms kitoms gyventojų grupėms, kompensuojamos dantų protezavimo išlaidos – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamas gydytojo darbas, dantų protezų gamybos medžiagos, pritaikymas (įdėjimas) ir kiti veiksmai minimaliai kramtymo funkcijai atkurti.

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgitos Grigarienės teigimu, jau kelerius metus gyventojams nebereikia dantų protezuoti už savo pinigus ir laukti kompensacijos, o paslaugų gavimo tvarka visai paprasta.

„Pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją odontologą gydymo įstaigoje, kurioje žmogus prisirašęs, ar į kitos įstaigos odontologą, jei ji turi licenciją teikti odontologinės priežiūros paslaugas ir dėl jų sudariusi sutartį su ligonių kasa. Gydytojas, nustatęs, kad kompensuojamasis dantų protezavimas pacientui priklauso, jį užregistruoja sistemoje. Tuomet žmogus iškart gali kreiptis dėl dantų protezavimo pageidaujamoje gydymo įstaigoje, kuri dėl šių paslaugų turi sutartį su ligonių kasa. Paslaugos turi būti suteiktos per 3 metus nuo teisės jas gauti įgijimo ir žmogaus užregistravimo sistemoje. Pakartotinai gauti šias paslaugas galima po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos“, – tvarką paaiškina ligonių kasų atstovė.

Pasak jos, įstaigų, teikiančių kompensuojamojo dantų protezavimo paslaugas, Lietuvoje yra daugiau nei 1 000. Jų sąrašas skelbiamas ligonių kasų interneto svetainėje.

Senatvės pensijos amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems kompensuojama iki 670,39 euro dantų protezavimo išlaidų. Tam tikrais sudėtingesniais medicininiais atvejais ar po burnos, veido, žandikaulių onkologinės ligos gydymo su gydytojų konsiliumo pritarimu gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro. Patiems pacientams nereikia mokėti šios sumos ir paskui kreiptis į ligonių kasą kompensacijos – kompensuojamąją sumą ligonių kasos perveda protezavusiai įstaigai. Žmonėms patiems savo lėšomis tereikia sumokėti papildomą sumą, jei faktinės dantų protezavimo išlaidos yra didesnės už nustatytą kompensuojamąją sumą.

Statistika rodo, kad šios paslaugos vyresniems gyventojams labai reikalingos. Pavyzdžiui, 2022 metais jomis pasinaudojo daugiau kaip 80 tūkst. žmonių, iš kurių net 83 proc. sudaro pensinio amžiaus gyventojai. Iš PSDF už dantų protezavimą pernai sumokėta per 50 mln. eurų.