• Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

 

     Balandžio mėnesį mažiausieji gimnazistai per fizinio lavinimo pamokas koregavo laikyseną ant didelių mankštos kamuolių, ir būtent dėl šių kamuolių vaikams buvo labai įdomu ir linksma. Koreguojamosios gimnastikos pratimų kompleksą sudarė ir mankštą vedė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta Kerševičienė (pagal turimą kineziterapijos specializacijos pažymėjimą). Specialūs pratimai ant kamuolio stiprina nugaros, krūtinės, pilvo, liemens raumenis, sėdint ant kamuolio stuburas tampa taisyklingos padėties. Mankštos kamuolys yra skirtas taisyklingai laikysenai, kūno lankstumui, pusiausvyrai, ištvermei ugdyti.

 

 

Kas lemia laikyseną?
     Kad stovint ar sėdint nevirstume, kūno raumenys turi būti įtempti. Tai atlieka abipus stuburo besidriekiantys tvirti raumenys (Erector trunci ) ir daugybė ilgesnių ir trumpesnių raumenų pluoštų, kurie jungia tarpusavyje atskirus slankstelius ir stuburo segmentus, juos palaiko ir judina. Jiems talkina platus, nuo pakaušio iki nugaros vidurio besidriekiąs raumenų sluoksnis, taip pat pilvo raumenys. Taigi, nugaros ir pilvo raumenys turi labai svarbią reikšmę visos stuburo funkcinės sistemos stabilumui.

   Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judant ir nejudant. Ją lemia fiziologinės kreivės, kurios priklauso nuo įvairių kūno dalių svorio ir raumenų jėgos. Darniai išsivystęs kūnas ir simetriška laikysena dažniausiai rodo organų bei jų sistemų simetriją ir gerą funkcionavimą. Laikysena – ne tik harmoningas žmogaus išsivystymas, bet ir gera sveikata, grožis.
   Taisyklinga laikysena - nebūna įgimta, ji formuojasi vaikui augant ir vystantis nuo pačių pirmųjų gyvenimo metų. Jaunesniame mokykliniame amžiuje (7-10 metų) toliau auga ir kaulėja skeletas, kai vaikai sulaukia 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir tik tuomet išorės ir aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį. Taisyklinga kūno laikysena sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi bei veiklai.

 Taisyklingos kūno laikysenos bruožai:
-–- žiūrint iš priekio – galva laikoma tiesiai, pečiai vienodame aukštyje, klubų lygis simetriškas, trikampiai tarp nuleistų rankų ir liemens linijos vienodo dydžio,
--- žiūrint iš nugaros – galva laikoma tiesiai, pečiai vienodame aukštyje, menčių kampai vienodame lygyje, klubų lygis simetriškas,
--- žiūrint iš šono – smakras šiek tiek pakeltas, kaklas tiesus, galva tiesiai virš pečių, viršutinė nugaros dalis nežymiai suapvalėjusi, o apatinė – šiek tiek išgaubta, liemuo tiesus, pilvas plokščias ar šiek tiek atsikišęs, kaklo ir liemens linkiai turi būti maždaug vienodo dydžio.

Netaisyklinga laikysena - figūra su pakumpusiais pečiais - patys negražiausi žmogaus išorės bruožai:
--- nuo vertikaliosios kūno ašies (žiūrint iš šono), nuleista ar atlošta galva,
--- atkišti į priekį, nuleisti, pakelti ar asimetriški pečiai, išpūstas pilvas, pernelyg didelis juosmens išlenkimas (lordozė), atsikišęs dubuo,
--- palinkusi nugara ir įdubusi krūtinės ląsta.
     Ydinga laikysena – tai blogas įprotis, nuo kurio vaiką galima atpratinti. Laikysenos formavimosi bei stuburo vystymosi profilaktika turi būti rūpinamasi nuo pat vaikystės. Nepakankamai judant, raumenys yra silpni ir nebeįstengia padėti fiksuoti stuburą, kuomet vaikai daug laiko praleidžia sėdėdami, rašo ir ilsisi sėdėdami, jiems būtinai reikia treniruoti savo raumenis, kad jie gebėtų deramai saugoti stuburą.
     JAV, Vokietijoje - 40 proc. moksleivių turi laikysenos sutrikimus. Rusijos Federacijoje apie 20 proc. mokinių kūno laikysena yra netaisyklinga. Lietuvoje netaisyklinga kūno laikysena - vienas labiausiai paplitusių vaikų kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų: 25 proc. Lietuvos moksleivių diagnozuojama ydinga laikysena. Laiku neperspėjus, netaisyklinga kūno padėtis tampa įprastine laikysena. Laikysenos sutrikimus neatsiejamai lydi skoliozė, kuri sukelia negrįžtamus stuburo pakitimus. Lietuvos moksleivių tarpe 6 – 8 proc. vaikų diagnozuojama skoliozė.
     Dėl netaisyklingos laikysenos gali išsivystyti regėjimo sutrikimai, širdies ir kraujagyslių sistemos patologija, širdies ritmo ir laidumo sutrikimai. Ydingą laikyseną dažnai lydi krūtinės ląstos, pėdų deformacijos, dantų ir žandikaulių anomalijos. Netaisyklinga kūno laikysena gali sąlygoti ir didesnį vaikų sergamumą uždegiminėmis kvėpavimo sistemos ligomis, nervų ir raumenų funkcijos sutrikimus.

Netaisyklingos kūno laikysenos atsiradimo priežastys
     Pagrindinė netaisyklingos vaikų kūno laikysenos atsiradimo priežastis yra ta, kad dėl nepakankamo judėjimo stuburą palaikantys vaikų raumenys yra silpni, netreniruoti, greitai pavargsta, todėl negalėdamas ilgai išbūti vienoje padėtyje, vaikas ją keičia kita, dažnai netaisyklinga. Priverstinis, ramus, ilgas sėdėjimas mokykloje, namuose, ruošiant pamokas, prie televizorių, kompiuterių. Ilgai sėdint, raumenys nepakankamai įtempiami, o jau pakenkti raumenys – pertempiami.
Mokinių laikysena ypač pakinta nuo netaisyklingo sėdėjimo susikuprinus, šonu, pakišus vieną koją po savimi, netaisyklingai stovint ant vienos kojos bei perkreipus dubenį, taip pat dėl netaisyklingo gulėjimo – ant šono, susirietus, ankštoje ar minkštoje lovoje, ant didelės pagalvės bei dėl sunkių daiktų, kuprinių, krepšių nešiojimo ant vieno peties ar viena ranka. Laikysenai formuotis turi įtakos blogas mokymosi vietos apšvietimas, kartais tam turi reikšmės psichikos veiksniai - baimė ir stresas. Vaikai gali kuprintis, kai yra labai pažeidžiami, lyg užsisklęsdami savyje. Kiek žemesnėje vietoje laikyseną sąlygojantys yra anatominiai ypatumai, genetiniai faktoriai - kaulų struktūra, įgimta stuburo konfigūracija.

Galimi problemos sprendimo būdai
     Moksleivio kuprinės svoris neturi viršyti 10 proc. visos vaiko kūno masės. Tam gali būti pasirenkami patys įvairiausi būdai, pvz., kad mokiniai turėtų knygas mokykloje ir atskirus vadovėlius namuose, tuomet vadovėlių nereikėtų nešiotis. JAV gaminamos kuprinės ant ratukų, kurių nereikia nešti, jos lengvai rieda stumiamos. Taip pat JAV netgi buvo apsvarstytas pasiūlymas priimti nutarimą, kuriuo vadovaujantis būtų reguliuojamas moksleivių kuprinių svoris bei numatytos baudos mokinių tėvams, jeigu mokinio kuprinė būtų sunkesnė nei nustatytas 10 proc. maksimalus jos svoris ir tokių tėvų pavardės būtų skelbiamos viešai.
     Mokykloje vaikai turi sėdėti jų ūgiui pritaikytuose suoluose. Pamokų metu daryti trumpas mankštos pertraukėles, o pertraukų metu organizuoti visiems moksleiviams mankštą, per fizinio lavinimo pamokas sudaryti koreguojamosios gimnastikos grupes arba pakeisti fizinio lavinimo pamokas plaukiojimu baseine.
Vienas iš sprendimo būdų būtų mokykloje įrengti „mokinių spinteles“, kur mokiniai galėtų laikyti kuprines, sportinę aprangą ir visus mokyklinius reikmenis. Kaip galimą alternatyvą pasiūlyti mokykloje įrengti kabinetinę sistemą, kuomet mokiniai galėtų mokytis vienoje klasėje ir pertraukų metu nesinešiotų sunkių kuprinių.
Svarbu nepamiršti pasirūpinti ir tinkamai subalansuota vaikų mityba, ypač iš tokių maisto produktų kaip varškė sūris, mėsa, kiaušiniai.
     Sportas, fiziniai pratimai gerina stuburo kraujo apytaką, tikslingos koreguojamosios gimnastikos treniruotės stiprina vaikų ištvermę, mankšta ir žaidimai gerina kvėpavimo funkciją, stiprina nugaros ir pilvo raumenis.
     Pasitempęs, taisyklingos kūno laikysenos žmogus visuomet yra gražesnis, sveikesnis, energingesnis, labiau savimi pasitikintis ir patikimesnis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta Kerševičienė.

Facebook

Elektrėnų savivaldybė

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

Higienos institutas

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Valstybinis psichikos sveikatos centras

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

World Health Organization Country Office, Lithuania

Nacionalinis kraujo centras

Abromiškių reabilitacijos ligoninė

Vilniaus teritorinė ligonių kasa

Norway grants

Jaunimo sveikatos tinklas

2996228
Šiandien
Vakar
Šią savaitę
Praeitą savaitę
Šį mėnesį
Praeitą mėnesį
Iš viso
1661
6224
27453
2898454
212673
344283
2996228

Jūsų IP: 54.226.253.34
2018-02-22 08:22

Sveikatos patarimai

Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja ir žmonės jaučia daug žemesnę temperatūrą, nei iš tikrųjų yra, todėl ir nušalti galima daug greičiau.

Saugokimės peršalimo ligų ir gripo

Pastoviai padidėjęs kraujospūdis žalingas Jūsų sveikatai ir turi būti gydomas! Kraujospūdis – kraujo slėgis į arterijų sieneles, atsirandantis dirbant širdžiai.

Kraujospūdžio matavimo taisyklės

Lietuvoje besitęsiantis šaltasis sezonas džiugina krintančiu sniegu ir žiemos pramogomis, tačiau jis lemia ir tam tikrus pavojus. Paslydimai, užkliuvimai ir nugriuvimai – tai dažniausi sužalojimai, kuriuos žiemos metu patiria pėstieji.

Kaip vyresnio amžiaus žmonėms išvengti traumų

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo metodų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų, kurių Lietuvoje kasmet diagnozuojama virš 1300 naujų atvejų.

Ką reikia žinoti apie krūties vėžį?