• Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

  • Elektrėnų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

     Pasaulinė diabeto diena minima kasmet lapkričio 14-ąją, per kanadiečio Frederiko Bantingo gimtadienį, kuris kartu su Džonu Makleodu atrado būdą insulinui gaminti. 1922 m. Frederikas Bantingas pirmą kartą išgelbėjo diabetu sergantį 14-metį, suleisdamas jam insulino, 1923 m. už tai jam buvo suteikta Nobelio premija. Kol nebuvo išrastas insulinas, sergantieji diabetu neturėjo vilties pasveikti. Šiuo metu gaminami labai aukštos kokybės insulinai, atitinkantys natūralią žmogaus insulino sudėtį. Sergančiojo dalią labai palengvina insulino pompos, dėka jų nereikia daugkartinių insulino injekcijų. Deja, insulino pompos nepigios ir valstybės nekompensuojamos.

     Minint Pasaulinę diabeto dieną, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad diabetas yra lėtinė, sunki, brangiai kainuojanti, sukelianti skausmingas komplikacijas ir gyvybei grėsminga liga. Visame pasaulyje sergančiųjų cukriniu diabetu sparčiai daugėja, šia liga serga apie 100 mln. žmonių. Lietuvoje diabetu sergančių vaikų - virš 800 ir kasmet daugėja. Viena didžiausių problemų yra tai, kad vaikams diabetas diagnozuojamas dažniausiai pavėluotai, jau ligoninėje, kai ištinka ketoacidozė ar net ketoacidozinė koma, dėl ko labai nukenčia besivystančios vaiko smegenys. Todėl labai svarbu laiku atpažinti ligą, jos sukeliamus požymius. Įtarti diabetą reikėtų, esant šiems simptomams: nuolatinis troškulys, besaikis skysčių vartojimas, silpnumas, krentantis svoris, nepaisant nepakitusių mitybos įpročių ir vienodo maisto kiekio. Profilaktiškai būtina ištirti gliukozės kiekį kraujyje.

     Pasaulinė diabeto diena paminėta Vievio gimnazijoje. Šią dieną gimnazijoje buvo kalbinami moksleiviai ir pedagogai tema - „Ką žinai apie diabetą?“ Interviu rinko Paulina Ambrazaitė, Gabrielė Liuc, Raminta Sabonytė, Gabija Gliaudelytė ir gimnazijos „Jaunųjų žurnalistų“ būrelio moksleiviai. Surinkta informacija atskleidė turimas      gimnazijos visuomenės žinias apie diabetą (žr. diagramą).

Diagrama: mokinių pasiskirstymas pagal turimas žinias apie diabetą.

Įvertinant atliktą tyrimą, darytina išvada, jog apie 70 proc. mokinių žino diabeto ligą.

     Cukrinis diabetas (diabetes mellitus) – liga, kurią sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekį kraujyje. I tipo diabetas - tai autoimuninė liga, kai dėl genetinių priežasčių visiškai sutrinka insulino gamyba kasos beta ląstelėse, todėl būtinas nuolatinis gydymas insulino preparatais. I tipo diabetu dažniausiai serga vaikai ir jaunuoliai. II tipo diabeto galima išvengti, laikantis sveikos gyvensenos principų: fiziškai aktyvaus gyvenimo būdo ir teisingos mitybos.

     Kaip gyventi, sergant diabetu, kontroliuoti šią ligą, patarimus tėvams, kai vaikas serga cukralige, rasite Lietuvos diabeto asociacijoje. LDA iniciatyva vyksta vasaros poilsio stovyklos, kur sergantieji diabetu vaikai įgauna žinių, patirties, sustiprėja, tampa sveikesni ir linksmesni. Pagrindinis tikslas - gerinti sergančiųjų vaikų ir jaunuolių ligos kontrolės teorines žinias, psichologinę savijautą, nepriklausomumą, socialinius ir higieninius įpročius, bendrą sveikatos būklę, išmokyti pasitikėti savimi, integruotis į visuomeninį gyvenimą, susirasti draugų.

     Kiekvienas sergantis diabetu moksleivis turi lygias teises siekti išsilavinimo bei gyventi visavertį ir kūrybingą gyvenimą.

     Antikinės Graikijos gydytojo Hipokrato (Hippokrates) išmintis sako, jog gydomoji jėga slypinti kiekviename iš mūsų ir yra giliausias sveikatos šaltinis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta Kerševičienė.

Facebook

Elektrėnų savivaldybė

Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų asociacija

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija

Higienos institutas

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Valstybinis psichikos sveikatos centras

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

World Health Organization Country Office, Lithuania

Nacionalinis kraujo centras

Abromiškių reabilitacijos ligoninė

Vilniaus teritorinė ligonių kasa

Norway grants

Jaunimo sveikatos tinklas

2996231
Šiandien
Vakar
Šią savaitę
Praeitą savaitę
Šį mėnesį
Praeitą mėnesį
Iš viso
1664
6224
27456
2898454
212676
344283
2996231

Jūsų IP: 54.226.253.34
2018-02-22 08:23

Sveikatos patarimai

Pučiant stipriam vėjui, šalčio poveikis sustiprėja ir žmonės jaučia daug žemesnę temperatūrą, nei iš tikrųjų yra, todėl ir nušalti galima daug greičiau.

Saugokimės peršalimo ligų ir gripo

Pastoviai padidėjęs kraujospūdis žalingas Jūsų sveikatai ir turi būti gydomas! Kraujospūdis – kraujo slėgis į arterijų sieneles, atsirandantis dirbant širdžiai.

Kraujospūdžio matavimo taisyklės

Lietuvoje besitęsiantis šaltasis sezonas džiugina krintančiu sniegu ir žiemos pramogomis, tačiau jis lemia ir tam tikrus pavojus. Paslydimai, užkliuvimai ir nugriuvimai – tai dažniausi sužalojimai, kuriuos žiemos metu patiria pėstieji.

Kaip vyresnio amžiaus žmonėms išvengti traumų

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo metodų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys išlieka viena dažniausių moterų ligų, kurių Lietuvoje kasmet diagnozuojama virš 1300 naujų atvejų.

Ką reikia žinoti apie krūties vėžį?