Pradžia Naujienos Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

Lapkričio 18-oji – Europos supratimo apie antibiotikus diena

13
ANTIMIKROBINIS ATSPARUMAS – PASAULINĖ PROBLEMA:
•Visame pasaulyje 480 000 žmonių kasmet suserga atsparia vaistams tuberkulioze, o atsparumas vaistams taip pat apsunkina kovą su žmogaus imunodeficito virusu ir maliarija.
•Antimikrobinis atsparumas kelia grėsmę bakterijų, parazitų, virusų ir grybų sukeltų infekcijų prevencijai ir gydymui.
•Be veiksmingų antibiotikų, chirurgijos ir vėžio chemoterapijos sritys nebūtų sėkmingos.
•Sveikatos priežiūros išlaidos pacientams, sergantiems atspariomis vaistams infekcijomis, yra didesnės už gydymą ligoniams, kurie serga infekcijomis, kurios nėra atsparios vaistams, vertinant ilgesnę ligos trukmę, papildomus tyrimus ir brangesnių vaistų vartojimą.
KUO SKIRIASI ATSPARUMAS ANTIBIOTIKAMS IR ANTIMIKROBINIS ATSPARUMAS?
• Atsparumas antibiotikams atsiranda, kai bakterijos pasikeičia, reaguodamos į antibiotikų, vartojamų bakterinėms infekcijoms (pvz., šlapimo takų infekcijų, pneumonijos, kraujo infekcijų) gydyti, ir jie tampa neveiksmingi.
•Antimikrobinis atsparumas yra platesnis terminas, apimantis atsparumą vaistams, gydantiems infekcijas, kurias sukelia ir kiti mikrobai, pvz., parazitai (maliarija ar helmintai), virusai (ŽIV) ir grybai (Candida).
KAS PAGREITINA ATSPARUMO ANTIBIOTIKAMS ATSIRADIMĄ IR IŠPLITIMĄ?
Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai laikui bėgant, dažniausiai dėl genetinių pokyčių. Tačiau piktnaudžiavimas jais pagreitina šį procesą.
Antibiotikai yra per dažnai vartojami ir jais piktnaudžiaujama kalbant ne tik apie žmones, bet ir apie gyvūnus, kadangi dažnai antibiotikai vartojami be gydytojo rekomendacijos.
Antibiotikams atsparūs mikroorganizmai cirkuliuoja tarp žmonių, gyvūnų, aptinkami maiste ir aplinkoje (vandenyje, dirvožemyje ir ore). Jie gali plisti tarp žmonių ir gyvūnų, taip pat nuo žmogaus žmogui. Prasta infekcijų kontrolė, netinkamos sanitarinės sąlygos ir netinkamas maisto tvarkymas skatina sukėlėjų atsparumą.
Naudoti šaltiniai: PSO ir ULAC informacija.

Taip pat kviečiame peržiūrėti Kauno miesto savivaldybės parengtą filmuką apie antimikrobinio rezistentiškumo prevenciją: https://www.youtube.com/watch?v=sFwns4lrQME