Pradžia Naujienos PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

33

Kasmet gegužės 31 dieną  Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) ir jos partneriai mini Pasaulinę dieną be tabako. Jos metu atkreipiamas visuomenės dėmesys į rūkymo žalą sveikatai bei kitas su tabako ir tabako gaminių vartojimu susijusias rizikas, taip pat viešai palaikomos iniciatyvos, susijusios su tabako ir tabako gaminių vartojimo mažinimu.

2019 m. Pasaulinės dienos be tabako tema – tabako sukeliami padariniai plaučiams. Šiais metais PSO siekia didinti visuomenės informuotumą apie neigiamą tabako poveikį plaučiams (nuo vėžio iki lėtinių kvėpavimo sistemos sutrikimų) bei plaučių funkcijos svarbą žmonių sveikatai ir gerovei.

Pasaulinės dienos be tabako kampanija – kvietimas imtis veiksmų, skatinant taikyti veiksmingą politiką dėl tabako vartojimo mažinimo, įtraukiant įvairius sektorius. Prie pasaulio be tabako kūrimo, atsisakant žalingo įpročio ar ieškant pagalbos metant rūkyti, gali prisidėti kiekvienas pilietis.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kviečia paminėti Pasaulinę dieną be tabako, susipažinti su informacija apie tabako keliamą grėsmę, platinti PSO informaciją ir  apsilankyti jų sukurtoje interneto svetainėje www.nerukysiu.lt, motyvuojančioje nerūkyti, o rūkančius asmenis atsisakyti šio žalingo įpročio. Daugiau informacijos apie Pasaulinę dieną be tabako ir susipažinti su informacija apie tabako keliamą grėsmę galite čia.

Siekdama kovoti su žalingais įpročiais, skatinti sveiką gyvenseną be tabako ir užtikrinti nerūkančiųjų interesus, Elektrėnų savivaldybės taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo nuostata, kad savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešosiose vietose (parkuose, skveruose ir kt.), 2018 m. vasario mėnesio tarybos posėdyje pritarė nerūkymo zonų nustatymui Elektrėnų savivaldybėje. Nuo 2018-06-01 Elektrėnų savivaldybėje draudžiama rūkyti:
• Elektrėnų ir Vievio miestų aikštėse;

• Elektrėnų kultūros centro bei Elektrėnų savivaldybės sporto centro teritorijose;

• Vievio traukinių stoties teritorijoje;

• viešojo transporto stotelių keleivių laukimo paviljonuose;

• maudymosi sezono metu (nuo birželio 1 iki rugsėjo 1 d.) Elektrėnų miesto maudyklos teritorijoje bei Elektrėnų ežero (Mažiklės pusiasalis), Vievio, Aujėdo ir Nestrėvančio ežero poilsio zonose;

• vaikų žaidimų aikštelėse ir ne mažesnėje kaip 10 metrų teritorijoje aplink aikštelėse esančius įrenginius;

• masinių renginių vietose šių renginių metu, išskyrus nustatytas ir pažymėtas vietas rūkyti.

Pagal Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymą, visoje šalyje rūkymas draudžiamas visose švietimo, socialinių paslaugų ir sveikatos priežiūros įstaigose ir jų teritorijose, viešojo maitinimo įstaigose, bendrose gyvenamosiose ir kitose bendro naudojimo patalpose, kuriose rūkantieji gali priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru ir kt.

Nerūkymo zonų paskelbimo tikslas – tai prevencinė priemonė, bandymas ne tik įrodyti, kad rūkymas kenkia žmogui, bet ir siekis pakeisti rūkaliaus įpročius, taip pat tai galimybė formuoti visuomenės tradicijas, keisti požiūrį į rūkymą bei siekis tam tikrose Elektrėnų savivaldybės vietose sudaryti saugesnę aplinką apsaugant visuomenę nuo pasyvaus tabako poveikio. Nerūkymo zonų kūrimas pasaulinėje praktikoje laikoma veiksminga rūkymo profilaktikos bei skatinimo mesti rūkyti priemone, o kiekvienas nerūkantis turi teisę kvėpuoti švariu, tabako dūmais neužterštu oru, nes rūkymas žalingas ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir aplinkiniams.

Kokios baudos gresia piliečiui, rūkančiam draudžiamoje tai daryti zonoje?
Rūkymas vietose, kuriose pagal Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymą ir Elektrėnų savivaldybės tarybos sprendimą draudžiama tai daryti, – užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų, o pakartotinai padarytas administracinis nusižengimas – nuo 50 iki 90 Eur.